„Radość wielkim jest mędrcem, bo radość stworzyła słońce i świat. Smutek niczego nie urodzi”

Kornel Makuszyński Bezgrzeszne lata

Rozpoczęcie roku szkolnego 01.09.2011

Skończyły sie wakacje. Znów jest wrzesień. Rozpoczyna sie nowy rok szkolny. Część uczniów czekała na ten dzień, inni mogli by sobie jeszcze przedłużyć czas letniego wypoczynku. Jednak dzień 01 września jest sygnałem, że czas zasiąść w łwce, kupić zeszyty, skupić swoja uwagę na nauce. W tym roku uroczystość rozoczecia roku szkolnego odbyła się w naszym "mini amfiteatrze". Uroczystość poprowadził jeden z naszych uczniów. Dyrektor Ośrodka mgr Janusz Stasiak zachęcił w swym wystąpieniu wszystkich do intensywnej pracy. Swoje słowa skierował do uczniów, nauczycieli i rodziców. Dodatkowo wręczył absolwentom Szkół Zawodowych dyplomy i poświadczenia zdanego egzaminu zawodowego. Tłumaczenie na język migowy Adam Hernes. Cała uroczystość miała miłą i uroczystą oprawę.

II charytatywny piknik integracyjny 18.09.2011

18.wreśnia odbył sie "II Charytatywny Piknik Integracyjny" mający na celu zaprezentować i przybliżyć życie ODSWM w Żarach. Pod kierunkiem Grażyny Krzyżańskiej która jest wychowawcą w internacie, nauczyciele i wychowawcy internatu przygotowali szereg atrakcji i niespodzianek dla społeczności lokalnej. Pogoda w tym dniu co prawda nie sprzyjała organizatorom ale zaangażowanie i życzliwość przyćmiła ten drobny mankament.

Spotkanie z pisarką19.09.2011

19 września uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w spotkaniu z autorką niesamowicie interesujących książek dla dzieci, panią Roksaną Jędrzejewską- Wróbel. Pisarka czytała fragmenty swoich utworów i odpowiadała na pytania uczestników. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się pomysł na historyjki i jaka jest droga książki, by znalazła się na półkach księgarni. Pani Roksana napisała nam dedykację i podarowała zakładkę do książki- Florkę. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z przygodami ryjówki imieniem Florka.

Dzień integracji 07.10.2011

Jak co roku i w tym również nastał czas przyjęcia w grono uczniów Ośrodka nowych uczniów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i ponadpodstawowej. Nasze "pierwszaki" przeszły terst pierwszoklasisty w ramach "Dnia integracji szkolnej". Uroczystość została przygotowana pod fachowym okiem nauczycieli: Izabeli Wrońskiej oraz Danuty Zajączkowskiej. W pierwszej kolejności wszyscy uczniowie pierwszych klas musieli zapresentowac sie w sposób wesoły i zabawny. Następnie odbyły sie testy i sprawdziany. Należało wypić szklanke mleka, zjeść bitą śmietanę bez łyżeczki, nadmuchać balon aż pęknie i wiele innych zabaw sprawdzających naszych pierwszaków. Po pomyślnym zdaniu egzaminów miało miejsce uroczyste ślubowanie w obecności sztandaru Ośrodka. Dyrektor Ośrodka pan Janusz Stasiak wraz z z-cą dyrektora panią Beatą Prowancką-Szelest dokonali cerenonii pasowania. Na zakończenie wszyscy zostali poczestowani wypiekami przygotowanymi samodzielnie przez uczniów klas zsz o specjalności kucharz małej gastronomii.

Biskup Paweł Socha 10.11.2011

10 listopada odwiedził nasz Ośrodek ks. Biskup Paweł Socha. Uczestniczył w spotkaniu z nauczycielami. Zobaczył Salę Doświadczania Świata i gabinet terapii BFB oraz spotkał się z najmłodszymi wychowankami naszej placówki. Dzieci mogły posłuchać historii Kubusia Puchatka. Ks. Biskup czytał w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

Mikołaj 06.12.2011

Jak co roku i w tym do naszego Ośrodka zawitał Świety Mikołaj. Przyniósł paczki a dla urwisów rózgi. Większość jednak dostała słodycze i upominki. Spotkanie z Mikołajem upłyneło na zabawie, uciechach i rozrywce.

Halloween 01.11.2011

Prace nagrodzonych uczniów w konkursie „Straszydła”. Nagrodzeni: Dawid Drozdek, Oskar Urynowicz, Leszek Solarz, Wojciech Siergiejewicz, Maks Jaros, Andrzej Ostaszewski, Stanisław Smolarski. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!!

Dzień niepodległości 10.11.2011

Do obchodów Święta Niepodległości wychowankowie Ośrodka przygotowywali się od dłuższego czasu. Klasy gimnazjalne podsumowały projekt edukacyjny „A to Polska właśnie”. Klasa VIb z wychowawczynią p. Braun, wykonała kotyliony, które zostały wręczone dyrekcji , nauczycielom i uczniom podczas apelu. Natomiast klasa IIa z p. Rutkowską i IIc z p. Nowak, przygotowały gazetkę na holu . Po apelu wszyscy w klasach przygotowywali kotyliony.

Dzień adwentowy 20.12.1011

Czas Adwentu, w naszym Ośrodku, to także czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku 22 grudnia uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w Adwentowym Dniu Skupienia przygotowanym przez ks. Plutę i p. Braun. Tego dnia nie odbyły się lekcje według planu ale uczestniczyliśmy najpierw w apelu, następnie w klasach przygotowywaliśmy życzenia dla całej społeczności szkolnej oraz ozdobę choinkową, która później zawisła na choince ubieranej przez wszystkie klasy. W tym dniu była także okazji do spowiedzi, a po niej do udziału we Mszy Świętej. Świąteczną atmosferę wszyscy mogliśmy odczuć podczas wspólnego śpiewania kolęd i składania sobie życzeń.

Spotkanie z żołnierzami 10.02.2012

W dniu 10.02 nasz Ośrodek odwiedzili żołnierze z 11 Batalionu Dowodzenia w Żagania. W ramach spotkania uczniowie mieli sposobność zapoznania sie z trudami jakie towarzyszą im podczas wykonywania zadań w trakcie misji pokojowych. Żołnierze zaprezentowali typowe wyposażenie oraz zorganizowali pokaz slajdów o tematyce służby wojskowej. Całe spotkanie miało ciekawy i emocjonujący wydźwięk.

Tydzień królewski

W roku z pasją nauczycielki z Ośrodka dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach wymyśliły jak aktywnie spędzać czas przerw i zorganizowały kolejny po tygodniu andrzejkowym i mikołajkowym tydzień tematyczny o dworze królewskim. Czas karnawału to także czas zabaw dla najmłodszych. W Ośrodku dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach uczniowie ze Szkoły Podstawowej w dniach 30 stycznia- 2 lutego mogli w tym czasie bawić się podczas tygodnia królewskiego zorganizowanego przez panie Elżbietę Braun, Agnieszkę Rutkowską i Izabelę Wrońską. Już od poniedziałku przenieśliśmy się do dawnych czasów dworskich i gościliśmy w naszych salach „pałacowych” Królową, która w ramach cotygodniowej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, odczytała milusińskim wiersze Jana Brzechwy. Królowa przybyła z nadwornym tłumaczem języka migowego, który wspomagał ją w czytaniu dla dzieci niesłyszących. Uczniowie widząc tak znamienitego gościa złożyli mu pokłon do samej ziemi i przeżywali tak dostojne spotkanie z książką. Na wtorkowy dzień organizatorki zaplanowały turniej rycerski gdzie przyszli rycerze zmagali się w zadaniach nie tylko siłowych, ale musieli wykazać się wiedzą na temat zwyczajów rycerskich i dworskich. W środę Królowa Elżbieta I ugościła małych dworzan na uczcie pełnej zdrowych przekąsek. Do stołu podawały nauczycielki, które świetnie weszły w rolę królewskiej służby. Królowa Elżbieta I z nadwornym malarzem, w czwartkowy poranek, menuetem rozpoczęła bal królewski. Podczas balu odbyło się także pasowanie na rycerza, tym śmiałkom, którzy pomyślnie ukończyli turniej rycerski. Szlachetnie urodzona Elżbieta I doceniła wkład nauczycieli Ośrodka i poprosiła nadwornego ogrodnika o wyhodowanie róż dobroczynności, które zostały wręczone wraz z certyfikatami. Zamykając tydzień zabawy Królowa podziękowała rodzicom za pomoc w przebraniu ich dzieci zgodnie z tematyką zabawy. Wychowankowie już teraz nie mogą się doczekać kolejnych pomysłów ich trzech nauczycielek.

Dzień Kobiet 08.03.2012

8. marca odbył się apel z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn. Były życzenia, wiersze, piosenka, prezentacja i kwiatowa poczta. Słodki upominek dla wszystkich pań, panów, chłopców i dziewcząt umilił nam ten dzień. Podczas spotkania wyróżniono uczestników konkursu: „Panie pracujące w ODWSM” oraz ich wychowawców.

Egzamin gimnazjalny

24. kwietnia, jak w całej Polsce, również i w naszym Ośrodku klasy III gimnazjum rozpoczęły trzy dniowy „ Egzamin gimnazjalny”. Od samego rana humory wszystkim dopisywały. Uczniowie na spotkaniu z wychowawcami otrzymali ostatnie wskazówki i zalecenia. Równo o godzinie 9.00 pod nadzorem Komisji rozpoczęli zmagania z zawiłościami pytań egzaminacyjnych. Pod koniec czerwca wyniki.

Matura
Drużyna harcerska 10.05.2012

W dniach 10-12 maja 2012 drużyna harcerska „Diabliki” uczestniczyła w XXII Chorągwianym Zlocie Drużyn Nieprzetartego Szlaku w Świbnej. Jak zwykle spędziliśmy tam mnóstwo cudownych chwil w przyjaznej atmosferze, nasyconej harcerskim duchem.

Wycieczka szkolna Złoty Stok
Absolwenci III ZSZ 15.06.2012

15 czerwca po raz ostatni na apelu staneli absolwenci klas III. zasadniczej szkoły zawodowej. Uroczystość miała poniosły charakter. Dyrektor Ośrodka wręczył świadectwa ukończenia szkoły. Przed nimi jeszcze został egzamin zawodowy. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia.

Zakończenie roku szkolnego

Nadszedł upragniony dzień. Ostatni dzwonek. Jeszcze świadectwa, ostatnie spotkania i wakacje. Żegnaj szkoło na dwa miesiące.